Anonim

Alpinism

Image
Image

Caroline Treadway oferă lui Matador o viziune a fotografului asupra celei mai mari competiții de roci din America.

În seara caldă și plină de vânt din 12 februarie, o mulțime s-a umflat în afara depozitului Scarpa din Boulder pentru a urmări runda finală a resortisanților ABS, poate cea mai mare competiție de roci din SUA. Când ușile s-au deschis la ora 19:00, mulțimea s-a revărsat și spectatorii s-au aruncat să se așeze.

Image
Image

Alex Johnson a ocupat locul patru pentru femei.

Un curcubeu de reflectoare modelate a făcut valuri pe pereții de placaj inclinat - făcute special pentru eveniment - și DJ a pompat melodii în timp ce ultimii concurenți s-au izolat.

În 2011, SUA Climbing și NE2C - compania de promovare din spatele Campionatelor Unificate de Bouldering - și-au unit forțele pentru a produce ABS. În acest an, calculatorul a fost transmis pentru prima dată pe web, astfel încât spectatorii care nu au reușit să ajungă la Boulder au putut urmări acțiunea.

Coproducătorul Pete Ward al NE2C a declarat că este mândru de colaborare. „Este foarte fain să ai acea viziune comună. Cred că spiritul parteneriatului este viitorul pentru alpinism. Este bun pentru sportivi, este bun pentru sponsori, este bun pentru sport."

Ca fotograf, am avut norocul să urmăresc întregul eveniment din culise. Etapa de calificare de vineri dimineață a restrâns terenul masculin de la 47 la 24 de concurenți, iar femeile de la 31 la 23. Semifinala de sâmbătă a adus în continuare piscina la opt bărbați și șapte femei care au trecut la finală.

Spre sfârșitul finalei de sâmbătă seara, doi câștigători au ieșit în evidență: canadianul Sean McColl și localul Boulder, Alex Puccio.

Image
Image

Câștigătorul masculin al ABS National, Sean McColl, câștigând o victorie pentru numărul 3 masculin

McColl a zguduit terenul bărbaților cu o performanță impresionant de lină, puternică.

McColl urcase bine în competițiile trecute, dar în acest weekend a fost pe foc. Înainte de a intra în finală, părea încrezător, totuși întemeiat.

"M-am antrenat în ultimele patru, cinci luni, cu acest computer în minte.", A spus McColl în ISO, în timp ce își scoase căștile. „M-am simțit bine la calificări, și mai bine la semis, și sper să mă simt grozav în finale.” Bănuiesc că Sean s-a simțit destul de grozav până la sfârșit.

Image
Image

Daniel Woods concurează în semifinalele ABS Național.

Într-o întorsătură neobișnuită, campionul apărător, Daniel Woods, a derapat pe locul al zecelea după semifinale, lipsind cu totul finalele și lăsând ușa deschisă pentru noi concurenți. Daniel a spus că a fost lovit la început, dar a fost încurajat să aibă șansa de a urmări competiția.

"Este doar începutul anului", a spus el. „Nu te poți învinge cu un singur computer.”

Image
Image

Alex Puccio este întâmpinat de concurenții Payne și Johnson după

fulgerând problema finală a femeilor. Foto: Caroline Treadway

Câmpul final feminin a fost puternic, condus de triumviratul suspecților obișnuiți: Angie Payne, Alex Johnson și Alex Puccio. Johnson, care tocmai s-a întors dintr-o călătorie bolovană la Bishop, California, a spus că nu s-a antrenat înăuntru, dar că se simțea puternic.

„Doar să intri în finale este mișto”, a spus ea în timp ce se încălzește izolat. „Nu poți greși cu adevărat după asta.”

Image
Image

Angie Payne (a cincea) pe finala feminină # 3 - Foto: Caroline Treadway

Angie Payne a fost entuziasmată, dar puțin sfâșietoare în finală. „Sunt nervos pentru că m-am antrenat de fapt, așa că am mai multe așteptări, ceea ce nu este niciodată bun”, a spus ea.

Puccio, în schimb, părea la fel de calm ca și cum ar fi fost doar o altă zi de antrenament. A urcat cu ușurință și încredere și a câștigat cu ceea ce părea un efort minim.

În total, a fost un weekend cu energie mare - abia aștept anul viitor.