Ruptura Olimpiadei De La Vancouver: Săptămâna 1 - Rețeaua Matador

Image
Image

Fotografie de Adrian 8_8

A trecut o săptămână de la ceremoniile de deschidere ale Olimpiadei de iarnă din Vancouver 2010. În cazul în care ați fost nevoit să vă alungați de la televizor pentru a participa la probleme mai importante (cum ar fi dusul), iată câteva titluri pe care le-ați ratat.

-Jocurile au început pe o notă tristă odată cu moartea lui Nodar Kumaritashvili, un luger georgian care a murit în timpul unei alergări de antrenament după ce s-a lovit cu capul pe un suport de oțel. NBC a interzis video-ul grafic al accidentului său, după ce unii oameni au întrebat dacă este etic ca rețeaua să-l difuzeze.

–Germany Tatjana Huefner a câștigat aurul pentru single-urile pentru femei la Luge, australiana Nina Reithmayer venind pe locul doi și Germania, Natalie Geisenberger, pe locul trei.

-Maelle Ricker a luat aurul pe cruce de snowboard, devenind prima femeie canadiană care a câștigat o medalie de aur la o olimpiadă de acasă. Deborah Anthonioz din Franța a câștigat argintul și Olivia Nobs din Elveția a luat bronzul. Americanul Lindsey Jacobellis, care era favorita pentru a câștiga aurul, nici măcar nu a ajuns în ultimele patru.

Image
Image

Fotografie de Brooks Elliott

- O schimbare a vremii în timpul biathalonului masculin a determinat medalia olimpică, Ole Einer Bjoerndalen, de nouă ori, din Norvegia să cadă pe locul 17. Franțuzul Vincent Jay a luat aurul, norvegianul Emil Hegle Svendsen a spus argint, iar Croația Jakov Fak a luat bronzul.

-Japona Aya Yasuda a fost descalificată de la luge pentru a fi „supraponderală”. Greutatea suplimentară a echipamentului ei și o evaluare greșită au determinat-o să fie mai mică de o jumătate de kilogram peste limita.

–Sur-coreeana Sang-Hwa Lee a câștigat aurul în topul feminin cu viteza de 500 m, învingându-l pe titularul recordului mondial german, Jenny Wolf. Chinezul Wang Beixing a luat bronzul. Un alt sud-coreean, Tae-Bum Mo, a luat aurul în cursa masculină, care a avut loc la 21 de ani.

–China a dominat patinajul pe perechi, Shen Xue și Zhao Hongo au luat aur, iar Qing Pang și Jian Tong au luat argint. Fostii campioni mondiali Aliona Savchenko și Robin Szolkowy din Germania au câștigat bronzul.

-Evan Lysacek a câștigat aurul la patinaj masculin, devenind primul american care a făcut acest lucru de când Brian Boitano în 1988. Evgeni Plushenko din Rusia și Daisuke Takahashi din Japonia au luat argint și bronz.

–Schiorii din Elveția aduc aurul. Jumperul de schi Simon Ammann a obținut sâmbătă primul aur, urmat de olimpicul Dario Cologna, care a câștigat luni cursa de fond de freestyle. Didier Defago a câștigat cursa de coborâre a bărbaților mai devreme în aceeași zi.

- Echipa canadiană de hochei feminin a închis adversarele, cu victorii de 18-0 împotriva Slovaciei, 10-1 împotriva Elveției și 13-1 împotriva Suediei. Triumful lor se confruntă cu critici, unele țări spunând că canadienii ar trebui să fie mai miloși cu adversarii, astfel încât să nu descurajeze alte echipe.

Image
Image

Fotografie de Brendan Lally

- Echipa canadiană de hochei masculine a început, de asemenea, la început, bătând Norvegia cu 8-0 marți.

-Lara Letonia Haralds Silovs a făcut istorie concurând la două evenimente diferite într-o singură zi. Silovs a patinat pe cei 5.000 m pentru bărbați pe pista lungă din Richmond, apoi a terminat pe locul patru în finala de pe pista scurtă B de la Vancouver Pacific Coliseum.

- SUA se ocupă de medalii de aur, cu cinci. Cel mai surprinzător învingător a fost schiorul Lindsey Vonn, care a devenit primul american care a câștigat aurul în coborâre feminin, în ciuda unei accidentări la distrugere care a avut loc cu doar două săptămâni înainte de meciuri. Schiorul Moguls, Hannah Kearney, a câștigat în stilul liber feminin, învingându-l pe canadiana Jenn Heil, care a câștigat în 2006 și era de așteptat să câștige din nou.

În cadrul evenimentelor pentru bărbați, Shani Davis a luat aurul în skate 1000 de viteze, în timp ce Seth Wescott a câștigat crucea de snowboard pentru bărbați. Snowboarder-ul Shaun White a câștigat în competiția cu semi-pipă, dar a așteptat până la victoria sa să-și scoată cel mai nou truc, Double McTwist 1260.