Nici O Singură Persoană Nu A Terminat „cea Mai Grea Cursă Din Lume” Anul Acesta

Alergare

Image
Image

Urmăriți Matador pe Vimeo Urmați Matador pe YouTube

MARATONII DE BARKLEY DIN MONTAȚIILE TENNESSEE au o rată de succes de aproximativ un procent: trec de 30 de ani, 1 100 de oameni au condus-o și doar 14 persoane au terminat-o vreodată. În acest an, din cei 40 de alergători concurenti, nu a terminat o singură persoană.

Gary Cantrell, creatorul cursei, a declarat pentru Bloomberg News, „Munții au câștigat”.

Nu este neobișnuit ca nimeni să nu termine cursa, dar cineva a terminat în fiecare an din 2007. Cursul este notoriu dificil, constând din 5 bucle pe un curs de munte de 20 de mile din Tennessee's Frozen Head State Park, care trebuie finalizat în 60 ore sau mai puțin. Când cele 60 de ore au expirat, un alergător era încă pe traseu și a început o căutare. În cele din urmă, a rătăcit, afirmând că s-a pierdut și a decis să facă un pui de somn de 8 ore.

Doar doi alergători în acest an au finalizat mai mult de trei ture în termen. Unul dintre ei a renunțat după ce și-a încheiat al treilea, în timp ce celălalt s-a prăbușit undeva pe parcurs și a decis că poate nu este o idee bună să continui. Alți doi alergători au finalizat a treia tură, dar au durat mai mult decât era permis - cu șapte ore.

Nici o femeie nu a terminat cursa, deși 9 femei au fost în grupul celor 40 de ani în acest an. Nicki Rehn, un alergător australian în cursa din acest an, a spus: „Nu vii aici pentru a fi învingător, ai venit aici pentru a fi umilit.”

Urcarea verticală totală a cursei este de 54.200 pe cei 100 de mile, ceea ce reprezintă aproape dublul altitudinii Muntelui Everest.

Gary Cantrell a decis să creeze cursa atunci când James Earl Ray, omul care l-a asasinat pe Martin Luther King, Jr., a scăpat din închisoare și a făcut-o doar 8 mile în 55 de ore. Cantrell și-a spus el însuși că poate merge cel puțin 100 de mile în acel timp și s-au născut maratonii Barkley.

Pe lângă faptul că trebuie să parcurgă 100 de mile, alergătorii trebuie să găsească 9 din 12 cărți împrăștiate pe parcurs și să înlăture pagina corespunzătoare numărului alocat pentru a demonstra că au găsit-o. A fost nevoie de 9 ani pentru ca oricine să finalizeze cursa, iar două persoane au completat-o de două ori, inclusiv Brett Maune, care deține recordul timpului, finalizând cursa în puțin peste 52 de ore în 2012.