SUA Pierde în Mare Parte în Brazilia în Finala Cupei Confederațiilor - Rețeaua Matador

Image

Un vânzător vinde steaguri braziliene înaintea finalei de duminică. - Foto: Axel Buhrmann / Feature Photo: fabianoofficial.com

SUA fac performanțe, dar nu pot livra „repetiții de îmbrăcăminte” pentru Cupa Mondială.

NARROWLY SUA a pierdut în Brazilia în finala Cupei Confederațiilor de duminică de la Johannesburg, după ce o repriză a doua repriză a văzut că campionii mondiali de cinci ori se ridică la o victorie cu 3-2.

Pentru Brazilia, victoria a fost rezultatul anticipat într-un marș neînvins care a inclus o victorie cu 3-0 asupra SUA în timpul jocului de grup.

Pentru SUA, acesta a fost sfârșitul unei probabilități reduse prin turneu, evidențiat de câștigarea de miercuri asupra numărului unu din Spania. În ciuda pierderii dezamăgitoare, finalul pe locul doi este cel mai bun pentru echipa de bărbați din SUA într-o competiție FIFA.

"Sentimentul este un amestec de mare dezamăgire, dar și de mare mândrie", a declarat antrenorul principal al SUA, Bob Bradley.

Bărbații americani s-au deplasat la pauză cu un scor uimitor 2-0. Clint Dempsey a marcat prima dată în minutul 10, aruncând o lovitură de cap a lui Jonathan Spector pentru cel de-al treilea gol al turneului. 17 minute mai târziu, Charlie Davies a trimis o centrare joasă în spatele apărării braziliene lui Landon Donovan, care a terminat-o jos și tare. Între timp, o stelară 45 de minute de la portarul Tim Howard i-a menținut pe brazilieni fără gol.

Acesta a fost un moment pentru a savura în istoria fotbalului american. Cu Spania deja bătută, părea că SUA urma să îndeplinească Miracolul pe iarbă.

Image
Image

Nu a durat Brazilia mult timp să revină. După 38 de secunde în a doua repriză, Luis Fabiano a marcat cu un șut care l-a lăsat pe Howard orbit fără nicio șansă. 15 minute mai târziu, SUA au fost cruțate de un gol pe o lovitură de cap a lui Kaka, care a traversat în mod clar linia porții înainte de Howard a lovit-o.

Apelul ratat nu a adâncit Brazilia și au persistat cu o presiune constantă pe ambele părți ale terenului. În ciuda câtorva salvări excelente ale lui Howard și ale apărării americane, o centrare de la Kaka a ajuns în cele din urmă la Fabiano, care a trecut cu capul pentru egalare.

Golul câștigător a venit 10 minute mai târziu, când căpitanul brazilian Lucio a marcat dintr-o lovitură de colț.

Chiar și cu dezamăgirea de a renunța la un avantaj de 2-0, bărbații americani își pot ține capul sus, în timp ce se vor deplasa în Cupa de aur CONCACAF din iulie și în următoarea etapă a calificărilor la Cupa Mondială. Aceasta a fost o echipă din SUA care s-a reprezentat pe ei înșiși și pe CONCACAF într-un mare mod bătând Spania și făcând un meci din finală.

S-ar putea chiar să merite să facem drumul către Africa de Sud în 2010: dacă ultima săptămână este vreun indicator, echipa americană poate fi în sfârșit gata să facă zgomot în Cupa Mondială.