Ruptura Olimpică De La Vancouver: Săptămâna A 2-a - Rețeaua Matador

Image
Image
Image

Fotografie de popejon2

A doua săptămână a Jocurilor Olimpice de iarnă din Vancouver 2010 se apropie de final. De la dansul de gheață non-PC la schiori înfocați, acestea sunt unele dintre titlurile din a doua jumătate.

Bode Miller din SUA a câștigat o medalie de aur la evenimentul Super-combinat, la un salt de pe locul 7 pe locul său în porțiunea de coborâre. De asemenea, a câștigat un argint în Super-G și un bronz în coborâre pentru bărbați.

-La două săptămâni după ce nu a câștigat niciodată o medalie de aur acasă, Canada are acum opt. Luni seară, Tessa Virtue și Scott Moir au luat aur în dansul cu gheață, devenind cel mai tânăr și primul cuplu din America de Nord care a făcut acest lucru. Miercuri, Callie Humphries și Heather Moyse au câștigat aur la bobocii feminini.

-Onseanii rusești de gheață Oksana Domnina și Maxim Shabalin au jignit unii lideri autohtoni cu dansul lor original, cu temă aborigenă, în care perechea a purtat costume scandaloase și și-a înfipt limbile. După dans, perechea a renunțat de la primul loc la final cu bronzul.

-Jocul de hochei masculin Canada vs. SUA de duminică seară a fost cel mai vizionat program sportiv din istoria televiziunii canadiene. 21, 5 milioane de oameni sintonizați, majoritatea canadieni. Rezultatul a fost o amploare totală când SUA au câștigat 5-3.

-După pierderea în fața americanilor, echipa canadiană a ridicat și a bătut Rusia pentru prima dată în 50 de ani, câștigând marți cu 7-3. Portarul Ilya Bryzgalov a numit pierderea Rusiei „sfârșitul lumii”.

-Regul Harald al lui Noway a acceptat o pereche de pantaloni cu model Loudmouth, purtați de echipa norvegiană de curling. Se presupune că, atunci când a fost invitat să poarte pantalonii la meciul norvegian, regele a refuzat.

-Scotty Lago, medaliatul american cu argint la jumătate de drum, a părăsit Jocurile Olimpice la începutul apariției unor fotografii „scandaloase” care păreau să-i arate folosind medalia de argint pentru a ridica femei. Potrivit TMZ, Lago nu poate vorbi despre eveniment până când „perioada sa de oprire” nu se încheie pe 3 martie.

Image
Image

Fotografie de Michael Francis McCarthy

-Schiorii norvegieni au dominat săptămâna aceasta. La schiul de fond pentru bărbați, norvegianul Petter Northug a revendicat aurul. Un alt norvegian, Marit Bjoergen, a câștigat a treia sa medalie de aur a Jocurilor Olimpice din acest an în ștafeta de 4x5 km. De asemenea, ea a câștigat aur în urmărirea de 15 km și sprintul de 1.4 km.

La schiul de schi, austriacul Gregor Schlierenzauer, în vârstă de 20 de ani, a câștigat aurul cu un salt de 146, 5 metri.

-Bill Demong a câștigat marți primul aur din SUA în combinate nordice, în timp ce coechipierul Johnny Spillane a luat argintul. Bernhard Gruber din Austria a câștigat bronzul.

-Olandezul Sven Kramer a fost descalificat în competiția de patinaj de viteză de 10.000 m, după ce antrenorul său, Gerard Kemkers, i-a spus să schimbe banda. Mișcarea a fost ilegală, iar Kramer a pierdut ceea ce el a numit „cei mai buni 10.000 de metri pe care i-am patinat vreodată.” În ciuda fiasco-ului, patinatorul spune că va rămâne cu antrenorul său.

-În sfârșit, un incident în timpul slalomului gigant de joi a creat tensiune între schiorii americani Lindsey Vonn și Julia Mancuso. După ce a trebuit să repornească prima sa alergare, deoarece Vonn se prăbușise și era încă pe traseu, Mancuso a terminat slalomul uriaș pe locul 8. Dezamăgit de rezultat, Mancuso și-a exprimat frustrarea cu privire la faptul că Vonn a atras atâta atenție în timpul Olimpiadei. Ulterior, Vonn a spus că a fost „rănită” de comentarii.