Fotbalistul German Donează Bonusul Cupei Mondiale - Rețeaua Matador

Anonim
Image
Image

Cupa Mondială s-a terminat și a fost destul de aspră în Brazilia. Nu numai că echipa lor națională s-a confruntat cu ceea ce a fost aproape sigur înfrângerea cea mai jenantă din istorie, dar evenimentul a fost înveselit de proteste, iar țara este astăzi încadrată cu o serie de stadioane în locuri care nu au echipe suficient de mari pentru a le susține..

Vestea bună este că, chiar dacă FIFA lasă doar o cale de distrugere oriunde ar merge, jucătorii de fotbal nu o fac. Mesut Özil, mijlocaș al echipei germane victorioase, donează o parte din bonusul de 300.000 de euro pe care l-a primit pentru câștigarea Cupei Mondiale pentru a plăti intervențiile chirurgicale pentru 23 de copii brazilieni.

Özil nu este singurul fotbalist care a donat câștiguri la Cupa Mondială pentru cauze caritabile. Echipa argentiniană, care a ajuns pe locul doi, donează 135.000 de dolari unui spital de pediatrie din Buenos Aires, prin intermediul carității starului argentinian Lionel Messi. Messi, care a câștigat Balonul de Aur în Cupa Mondială din 2014 (acordată celui mai bun jucător al turneului), a susținut spitalul în trecut.

Așadar, dacă există americani care sunt acum legați de fotbal datorită Cupei Mondiale din 2014 și caută echipe europene care să le susțină, iată un început bun: Özil joacă pentru Arsenal în Anglia, iar Messi joacă pentru Barcelona.